Zmień nawykiZmień nawyki

Wszyscy dobrze to znamy: ciągłe spotkania i narady, z których najczęściej niewiele wynika, przepracowanie, gigantyczne zaległości, stres i kłopoty z koncentracją. Tak właśnie wygląda życie przeciętnego menedżera. Czy można temu zaradzić? Dobra organizacja pracy jest w dzisiejszych czasach prawdziwym wyzwaniem. Badanie przeprowadzone w Polsce i Kanadzie m.in. przez prof. Witolda Kieżuna pokazało, że osoby zajmujące kluczowe stanowiska w firmach pracują zbyt długo, nawet do ponad 14 godzin dziennie, zamiast 8-9 godzin. Przy tym wykonują od 43 do 583 (!) różnych czynności – zamiast 10- 15. Poważnym popełnianym przez nich błędem jest też niski stopień świadomego planowania pracy, przez co zaledwie 20% (zamiast 60-70%) zaplanowanych czynności udaje się zrealizować. Nic dziwnego, że przy takim trybie pracy wielu szefów przepracowuje się, skupia na spontanicznych działaniach, odsuwając te zaplanowane. Nie mówiąc już o spychaniu życia prywatnego i rozwoju osobistego na drugi, a może nawet jeszcze dalszy plan. Jak temu zaradzić? Według Stephena R. Coveya, kluczem do sukcesu jest trwała zmiana nawyków – z tych złych na dobre.

Swoją teorię zawarł w książce „7 nawyków skutecznego działania”. Ten biznesowy bestseller sprzedał się na całym świecie w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy. Stał się biblią również naszych rodzimych menedżerów. Gdy Think Tank zadał polskim liderom pytanie, jakie książki inspirują ich i kształtują, numerem 1 okazała się właśnie pozycja Coveya radząca, jak sprawnie funkcjonować nie tylko w biznesie, ale także w innych życiowych sferach. Liderzy stwierdzili, że publikacja ta pobudziła ich kreatywność i wyzwoliła siły, o jakie wcześniej się nie podejrzewali. Covey w „7 nawykach skutecznego działania” podkreśla konieczność nadawania sprawom priorytetów, koncentrowania się na działaniach, które najlepiej przekładają się na realizację celów, uświadamiania sobie, co jest dla nas najważniejsze, identyfikowania swoich mocnychstron i delegowania zadań oraz odpowiedzialności nie mieszczących się w tym obszarze. Należy też nauczyć się umiejętnego słuchania, by lepiej rozumieć istotę problemów i móc tym samym podejmować trafniejsze decyzje, a także kreatywnego wykorzystywania różnic między ludźmi, zespołami czy firmami. Istotnym jest również działanie według strategii „wygranawygrana”, by budować relacje oparte na zaufaniu. W realizacji celów organizacji pomaga zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym – chodzi tu nie tylko o szefa, ale też pozostałych pracowników – bo przepracowanie i wieczny brak czasu prowadzi do frustracji, spadku koncentracji i obniżenia efektywności pracy. Covey szczególną wagę przykłada też do konieczności odbudowy fizycznej i mentalnej. Zauważa, że regularne ćwiczenia fizyczne, medytacja czy praca na rzecz społeczeństwa skutecznie przywracają witalność nawet szefom zaawansowanym wiekiem.

Zmiana nawyków wśród pracowników pomogła tysiącom organizacji na całym świecie. Podczas szkoleń z tego zakresu wielokrotnie okazywało się, że jednym z głównych problemów firm jest nastawienie pracujących w nich ludzi, którzy nie potrafili codziennych działań podporządkować głównym celom i wizjom przedsiębiorstwa. Zastosowanie „kuracji” Covey’a szybko przekładało się na sprawniejsze funkcjonowanie i wzrost zysków. Słowem-kluczem jest jednak „nawyk”. Zasady, o których pisze autor bestselleru muszą wejść w krew, stać się częścią osobowości i natury szefa. Peter Drucker już w 1966 r. pisał, że efektywności trzeba się nauczyć, a wszyscy, którzy pracowali nad tym, by stać się skutecznymi szefami, odnieśli w tym względzie sukcesy. Może więc warto spróbować?

Więcej o szkoleniach FranklinCovey na stronie www.franklincovey.pl


Chcesz dowiedzieć się więcej o zarządzaniu strategicznym?


Zapoznaj się z książką The 4 Disciplines of Execution (EN)


Studium przypadku – Marriott (EN)