4 Dyscypliny
Realizacji

Rozwiązanie wspierające
realizację celów strategicznych

4Dx to „system operacyjny” dla Twojego zespołu lub organizacji.

W każdej organizacji, niezależnie od branży, aby osiągnąć wynik zmagamy się z dwoma obszarami. Pierwszym jest odpowiednia STRATEGIA, drugim jej skuteczna REALIZACJA. Realizacja jest dużo trudniejsza i często pomijana w procesach edukacyjnych. Z praktyki wynika jednak, że większość wyzwań dla firm i jej menadżerów wynika z niskiego poziomu skutecznej realizacji, a nie mylnej lub słabej strategii. 4Dx to zbiór zasad i dobrych praktyk, które przetestowaliśmy w wielu zespołach w ponad 100 tysiącach organizacji na świecie. Wdrażając i stosując je na co dzień możesz osiągnąć ponadprzeciętne wyniki w realizacji najważniejszych zaplanowanych celów mimo natłoku codziennych spraw i obowiązków niezbędnych do potrzymania bieżącej działalności operacyjnej.

Na czym polega problem?

4dx_whirlwind_video_overlay
Play Video

Autor o metodzie 4Dx

Play Video

Zobacz na przykładzie

Play Video

Efekty wdrożeń

Kiedy wybrać 4Dx?

  • Szybkie i skuteczne wdrożenie – nawet w 3 tygodnie w Twoim zespole.
  • Zbudowanie zaangażowania wokół realizacji najważniejszych celów z minimalnymi zakłóceniami bieżącej działalności
  • Nowy sposób myślenia i wyboru działań zbliżających w przewidywalny sposób do realizacji celu.
  • Jednorazowe wdrożenie zapewnia trwałą i długoterminową zdolność zespołu do realizacji celów

Najważniejsze zalety 4Dx

  • Masz obawy, czy obecne działania prowadzą pozwolą Ci osiągnąć założone cele?
  • Nie jesteś pewien, które z tych działań najlepiej przełożą się na oczekiwane efekty?
  • Bieżąca działalność przytłacza, nie zostawiając czasu na wdrażanie kolejnych nowych i dobrych pomysłów?
  • Większość ostatnich inicjatyw zniknęło w wirze codziennych obowiązków?
  • Dostrzegasz brak inicjatywy i osobistego zobowiązania do realizacji nowych kluczowych działań?

Jak rozpocząć realizację najważniejszych celów?

Jeśli teraz przewodzisz ludziom, prawdopodobnie często starasz się skłonić ich do zrobienia czegoś nowego lub tego samego co do tej pory, ale w inny sposób. Nowe cele wymagają jednak zmiany zachowań.

Jak więc długotrwale na nie wpływać?

4 DYSCYPLINY REALIZACJI to sprawdzony system realizacji najbardziej krytycznych dla organizacji celów mimo ogromu zadań, obowiązków i energii, jaka jest wydatkowana na utrzymanie działalności operacyjnej.

DYSCYPLINA 1
Skoncentruj swój zespół
(organizację) na tym co
naprawdę jest najważniejsze.

Skoncentruj swój wysiłek na jednym lub dwóch celach. Prawdopodobnie masz ich zbyt dużo lub zbyt dużo pomysłów czeka na wdrożenie Prawda jest taka, zbyt wiele zadań powoduję że żaden z nich, nie zostanie wdrożony tak jak tego byś oczekiwał.

Określając cel kluczowy – WIG (Widely Important Goal), nie pytaj „Co jest najważniejsze?”. Zamiast tego zastanów się, w którym obszarze zmiana przełoży się najbardziej na ostateczny wynik przy założeniu  że inne działania pozostaną na tym samym poziomie.

Jest klika podstawowych reguł, aby właściwie sformułować WIG-i, ale najistotniejszym  elementem tej dyscypliny jest zmniejszenie liczby celów i ukierunkowanie zespołu lub organizacji na  jeden lub dwa obszary, gdzie można mieć największy wpływ.  

DYSCYPLINA 2
Działaj w oparciu o wskaźniki kierunkowe

W realizacji celów, najpierw warto rozróżnić, czy działamy w oparciu o wskaźniki wynikowe czy kierunkowe.

Wskaźniki wynikowe to te, które same w sobie stanowią wynik i w momencie ich osiągnięcia nie pozostawiają wiele możliwości do zmiany.

Wskaźniki kierunkowe  są prognostyczne, da się na nie oddziaływać i korygować na bieżąco  i to właśnie one dają największą szansę na realizację celów kluczowych.   

Jeśli zaprojektujesz swoje działania, koncentrując się na wskaźnikach kierunkowych, dostajesz dodatkowy czas na to, by modyfikować swoje działania w zależności czy przybliżają Cię do celu, czy też nie.

Wypracowywanie wskaźników kierunkowych pomaga w budowaniu większego zaangażowania poprzez uświadomienie sobie, w których obszarach włożony wysiłek generuje większy zwrot. Pozwala  lepiej zrozumieć na jakich działaniach należy się koncentrować. Daje poczucie współzależności oraz pokazuje wyraźny kontekst wpływu każdego członka zespołu na wynik firmy.

DYSCYPLINA 3
Zbuduj z zespołem
motywującą tabelę wyników

Ta dyscyplina pomaga wyraźnie podnieść poziom zaangażowania zespołu.

Nie ma nic ciekawego i angażującego w  oglądaniu meczu lub zawodów sportowych, jeśli nie jesteśmy w stanie śledzić wyniku.

Nic tak nie buduje zaangażowania, jak świadomość tego, czy wygrywamy czy przegrywamy i jak wynik każdego gracza, przekłada się na wynik zespołu.

Gdy członkowie zespołu sami są odpowiedzialni za prowadzenie tablicy wyników, zaczynają lepiej rozumieć związek między ich indywidualną skutecznością a realizacją celu zespołowego, a to zmienia znacząco poziom, na jakim grają.

Tablica wyników musi spełniać kilka warunków, aby była rzeczywiście motywująca dla zespołu. Należy też pamiętać, że prawdziwa motywacja nie wynika z tu faktu, że organizacja czy przełożony wygrywa i osiąga cele… a z faktu, że to członkowie teamu wspólnie  wygrywają.

DYSCYPLINA 4
Utrzymuj rytm odpowiedzialności

Pierwsze trzy dyscypliny to obszary  planowania, czwarta jest wdrożeniem tych planów w codzienną pracę zespołu.

To dyscyplina wzmacniająca integrację i odpowiedzialność. Polega na wprowadzeniu do kultury zespołu cyklu częstych i krótkich spotkań, których celem jest podjęcie osobistej odpowiedzialności za wywiązanie się z zobowiązań oraz planowanie kolejnych działań mających wpływ na podniesienie wyników.

Podobnie jak inne spotkania powinny one mieć swoje zasady prowadzenia. Ważne, by były regularne, częste, krótkie i konkretne. Dzięki nim zachęcisz zespół do eksperymentowania z nowymi pomysłami i zaangażujesz w rozwiązywanie bardziej skomplikowanych problemów lub wyzwań.

Poczucie odpowiedzialności budowane podczas takich sesji jest bardziej osobiste w odróżnieniu od odpowiedzialności organizacyjnej.  Podejmując zobowiązanie w obecności swoich koleżanek i kolegów ma się większą motywację do wywiązania się ze złożonych obietnic, bo ma to oczywiste przełożenie na budowanie wiarygodności w oczach konkretnych osób.  

Reasumując, 4DX to nie zbiór pomysłów i luźnych zaleceń., To system operacyjny, polegający na konkretnych działaniach, wymagających dyscypliny i wysiłku, który na pewno się opłaci i da ogromną satysfakcję z zaangażowanego zespołu, znającego swój kluczowy cel i właściwe wskaźniki dla jego realizacji.

 

WDROŻENIE W ORGANIZACJI

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu wdrożenia, bo każda organizacja jest specyficzna, ma swoje cele, strukturę skalę i ograniczenia które należy uwzględnić planując uruchomienie kompleksowego programu.

Celem procesu 4DX jest nauczenie liderów, jak pomagać swoim zespołom w realizacji priorytetów nie tylko ucząc metody 4DX, ale ucząc ich, jak nauczać i wdrażać proces wraz ze swoimi zespołami. Managerowie „są właścicielami procesu” na głębszym poziomie i właśnie to najczęściej daje przełomowe wyniki.  

Dla większych organizacji osiągnięcie strategicznego celu wymaga ogromnej dyscypliny. Ale aby robić to powtarzalnie  należy stworzyć kulturę realizacji i to jest właśnie cel zmian transformacyjnych 4 Dyscyplin Realizacji ©

Skontaktuj się z nami a nasz konsultant odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

Play Video

WDROŻENIE DLA ZESPOŁU

Wdrożenie na poziomie pojedynczego zespołu jeszcze nigdy nie było tak proste.

Zoptymalizowaliśmy proces pod względem finansowym i czasowym. Przygotowaliśmy narzędzia edukacyjne, wdrożeniowe i operacyjne, które pozwolą na samodzielną prace w najlepszym dla Ciebie momencie.

Kroki  nie są skomplikowane, jednak trzeba wykonać je we właściwej kolejności i z zachowaniem określonych zasad, aby wdrożenie mogło być skuteczne i efektywne.

Dodatkowo otrzymasz wsparcie od naszego konsultanta, które pomoże Ci poradzić sobie z bieżącymi przeszkodami i doprowadzić do prawidłowego uruchomienia procesu.

4DX - 4 Dyscypliny realizacji

Dowiedz się więcej o 4 Dyscyplinach Realizacji, zamawiając swój egzemplarz książki już dziś.

Dane kontaktowe:

FCPL Sp. z o.o.
ul. Włodarzewska 33,
02-384 Warszawa
Tel: (+48) 692 485 43
E-mail: office@franklincovey.pl


Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000124609, NIP: 1132100414. Wysokość kapitału zakładowego: 650 000,00 PLN.