Dlaczego liderzy muszą wiedzieć, jak odpowiednio motywować swoje zespoły?
Liderzy muszą umieć skutecznie motywować swoje zespoły, zwłaszcza gdy pojawiają się trudne lub nudne projekty. Motywacja sprawia, że pracownicy przekraczają granice i dają z siebie wszystko, nawet w trudnych okolicznościach.
Pomyśl o liderze, który pomógł ci dostrzec wartość tego, co robisz lub zachęcił cię do dawania z siebie wszystkiego pomimo trudnych okoliczności. Taki lider sprawia, że ludzie przechodzą od zwykłego wykonywania obowiązków do realizacji swojej najlepszej możliwej pracy.
Najlepszym sposobem na zmotywowanie zespołu nie są zachęty, wzruszające przemowy czy groźby, które stanowią motywację zewnętrzną. To stara filozofia „kija i marchewki”, zakładająca, że ludzie najlepiej reagują na nagrody i kary. Może ona przynieść tymczasowe rezultaty, ale nie jest trwała.
Jedynym sposobem na to, by zachęty zewnętrzne zadziałały, jest powiązanie ich z wewnętrznymi motywacjami i pasjami każdego członka zespołu.
To motywacja wewnętrzna — wewnętrzne podejście do wyników. Jeśli chcesz kogoś zmotywować, musisz zacząć od niego. Nie będziesz w stanie zmienić tego, co ich motywuje, ponieważ jest to część ich natury wynikająca z osobistych zainteresowań i wartości. Możesz jednak wpłynąć na to, do czego są zmotywowani. Gdy nawiążesz osobisty kontakt z członkami swojego zespołu, odkryjesz, co ich napędza i co pomaga im się zaangażować.
Jak skupić się na tym, co naprawdę istotne?
Stwórz skuteczny zespół, zamieniaj wyzwania w nowatorskie pomysły i osiągaj wyjątkowe rezultaty, nawet w obliczu ciągłych zmian.
Twoim zadaniem jako menedżera jest stworzenie wizji i przedstawienie przekonujących powodów do jej realizacji. To pomoże określić najważniejsze kroki i zainspirować ludzi do ich podjęcia.
Zazwyczaj trudne zadania są najważniejsze, a ludzie mają naturalną tendencję do odkładania ich na później.
Dlatego też menedżerowie muszą regularnie inwestować w spotkania jeden na jeden z każdym członkiem zespołu, aby dowiedzieć się, co jest dla niego ważne, jakie elementy jego stanowiska najbardziej go motywują, a jakie wydają się nużące. Pozbądź się rzeczy, które ich demotywują, takich jak konflikty w zespole, niesprawiedliwa krytyka bez uznania i blokady, których nie mogą usunąć bez twojej pomocy. Bądź ich cheerleaderką i wsparciem, pomagając im stać się najlepszą możliwą wersją siebie.
To tak, jakby wybrać się na wspólną wycieczkę i oczekiwać, że pracownicy zgłoszą się na ochotnika ze względu na to, dokąd zmierzacie — a nie byli zmuszani do wyjazdu, tylko dlatego, że jest to ich praca. Zbuduj inkluzywną i zdrową kulturę pracy, w której ludzie realizują zadania, które są dla nich ważne. W takiej atmosferze nie będziesz musiał ich dodatkowo motywować – sami będą chętni do działania.
Wreszcie, bądź wzorem motywacji, którą pragniesz widzieć u innych. Upewnij się, że koncentrujesz się na najważniejszych rzeczach, zamiast rozpraszać się pilnymi, ale mniej istotnymi sprawami.