Gdyby same intencje wystarczały, aby dotrzeć tam, gdzie chcemy, nie potrzebowalibyśmy celów. Moglibyśmy wszyscy być najlepszymi wersjami siebie w pracy i w domu — najlepszymi menedżerami, członkami zespołu, partnerami, małżonkami, rodzicami i przyjaciółmi, nie robiąc nic poza dążeniem do tego.
Oczywiście, intencje są ważne, ale niewystarczające. Musi być coś więcej. Coś bezpośredniego i konkretnego.
Prosta definicja celu to „coś, co chcesz osiągnąć”. Ale proces osiągania celu zazwyczaj nie jest prosty i często jest trudniejszy, niż powinien być.
Zrozumienie istoty wyznaczania celów
Chociaż wyznaczanie celów jest podstawową umiejętnością, wyzwanie polega na zrozumieniu konkretnych kroków niezbędnych do ich realizacji.
Według badań Uniwersytetu Dominikańskiego w Kalifornii ludzie mają o 42% większą szansę na osiągnięcie swoich celów, jeśli je zapiszą. Być może słyszałeś frazę: „Cel to tylko życzenie, dopóki go nie zapiszesz”. I choć zapisanie celów jest ważnym krokiem, samo w sobie nie wystarczy.
Dlaczego tradycyjne metody wyznaczania celów zawodzą?
Tradycyjne wyznaczanie celów często zawodzi z powodu braku spójnej strategii. Ludzie często zakładają, że cele to lista wszystkich pomysłów, które chcieliby zrealizować w swoim życiu. Ubolewają, ponieważ nie wiedzą, jak zawęzić swoje cele, a nie wiedzą, jak to zrobić, ponieważ nie potrafią ustalić priorytetów.
Część problemu polega na niechęci każdej osoby do rozpoczęcia od podstaw. Aby ustawić skuteczne cele, osoba musi zdefiniować i zaakceptować swoje najważniejsze priorytety życiowe. Proces ten prowadzi do odkrycia wartości przewodnich, czyli tych ideałów, które naprawdę motywują człowieka każdego dnia.
Tradycyjne wyznaczanie celów zbyt często polega na opisywaniu życzeń i pragnień, które są chwilowe i zakorzenione w danym momencie. Ponadto często jesteśmy więźniami chwili w sposób, który zakłóca nasze najlepsze intencje. Jak powiedział Goethe, nigdy nie powinniśmy pozwalać, aby rzeczy najważniejsze były w niewoli rzeczy najmniej ważnych. A jednak większość z nas regularnie to robi, częściowo dlatego, że nie wiemy, jak najlepiej określić, które priorytety są dla nas najważniejsze i znaleźć na nie czas.
Cele zgodne z naszymi wartościami przewodnimi są znacznie bardziej prawdopodobne do osiągnięcia, ponieważ naprawdę mają znaczenie. Są powiązane z przekonaniami podstawowymi, które są unikalne dla danej osoby. Osoby, które nie osiągają swoich celów, często poświęcają najmniej czasu na odkrycie swojego „dlaczego”.
Rozwiń swoje umiejętności przywódcze
Stwórz skuteczny zespół, zamieniaj wyzwania w nowatorskie pomysły i osiągaj wyjątkowe rezultaty, nawet w obliczu ciągłych zmian.
Strategie skutecznego wyznaczania celów
Istnieje wiele strategii poprawiających wyznaczanie celów. Jedna z najbardziej skutecznych jest również łatwa do zrozumienia.
Uczyń swoje cele SMART
Akronim SMART stał się synonimem wyznaczania celów i jest szczególnie pomocny dla tych, którzy mają trudności z wyborem i ustaleniem właściwej strategii. Oto jak się go rozwija:
S: Specific (Sprecyzowany) – Czy cel jest jasny i jednoznaczny?
M: Measurable (Mierzalny) – Czy możesz łatwo zmierzyć postępy?
A: Achievable (Osiągalny) – Czy cel jest realistyczny i możliwy do osiągnięcia?
R: Relevant (Istotny) – Czy cel jest zgodny z Twoimi długoterminowymi aspiracjami i wartościami?
T: Time-bound (Ograniczony czasowo) – Kiedy chcesz osiągnąć swój cel?
Dla tych, którzy nie wiedzą dokładnie, jak wygląda skuteczna strategia wyznaczania celów, SMART dostarcza najbardziej efektywnej i najszybszej listy kontrolnej. Może także przesunąć granice tego, co uważane jest za osiągalne.
Według badań wyznaczanie sprecyzowanych i wymagających celów prowadziło do wyższej wydajności w 90% przypadków badanych firm.
Szkolenia FranklinCovey
Zapytaj o szkolenia zamknięte dla liderów, menadżerów i zespołów.
Wizualizuj sukces
„Zaczynaj z wizją końca” to drugi nawyk z „7 Nawyków Skutecznego Działania” Stevena Coveya. Wizualizacja sukcesu jest kluczowym krokiem w kierunku jego osiągnięcia. Wyobraź sobie, jak wygląda osiągnięcie celu. To pomoże Ci w opracowaniu efektywnego planu działania.
Tak jak budowa budynku podąża za planem, tak fizyczne osiągnięcie celów podąża za mentalnym aktem ich tworzenia. Świadomość tego, jak wygląda sukces na początku, to jeden ze sposobów na dopilnowanie tego, że się on wydarzy.
Jak korzystać z technik wizualizacji: Czy potrafisz wyobrazić sobie, że już osiągnąłeś swoje cele? Spróbuj dostrzec, jak wygląda sukces, nawet jeśli początkowo jest to tylko w twojej wyobraźni. Dzięki temu osiągniesz rzeczywisty sukces.
Osoby, które chcą ukończyć maraton, nie budzą się pewnego dnia i nie biegną od razu 42 kilometrów. Wyobrażają sobie ten cel i pracują wstecz. Wiedzą, jak wygląda koniec, co pozwala im na początku określić kroki, które muszą podjąć, aby tam dotrzeć.
Wykorzystaj siebie lub zespół do stworzenia mapy drogowej: Podróż do osiągnięcia celu naprawdę zaczyna się od pierwszego kroku, ale pomocne jest również zaplanowanie kolejnych kroków, zanim zaczniesz. Ta mapa sukcesu pomoże ci lub zespołowi zobaczyć, dokąd zmierzacie, czy coś może zablokować waszą drogę i jak logicznie obejść przeszkody do pożądanego rezultatu.
Zintegruj odpowiednią technologię
Istnieje mnóstwo technologicznych rozwiązań. Na szczęście te, które mają największy potencjał pomóc w wyznaczaniu celów, to te, których prawdopodobnie już używamy. Pomyśl o cyfrowym kalendarzu, który wykorzystujesz do organizowania swojego życia, lub nawet coś analogowego, jak dziennik.
Cokolwiek organizuje twoje codzienne zadania, jest skutecznym narzędziem do osiągania celów. Dlaczego? Ponieważ tak jak proces wyznaczania celów jest ćwiczeniem w wyborze tego, co ważne, proces organizowania swojego życia robi to samo, tylko na godzinowej, dziennej, tygodniowej lub miesięcznej podstawie.
Zaczynaj każdy tydzień od zidentyfikowania dwóch do trzech najważniejszych dla ciebie działań. Konkretne działania, które pomogą ci zrobić konkretne postępy w kierunku osiągnięcia celów. Następnie znajdź na nie czas.
Pierwszy „wybór” w „5 Decyzji. Wyjątkowa efektywność®” to „Wybieraj rzeczy ważne. Nie uzależniaj się od spraw pilnych®”. Mózg składa się z dwóch podstawowych części: Mózg reaktywny i Mózg myślący. Mózg reaktywny to miejsce, w którym przechowujemy nasze nawyki i rutyny. Mózg myślący to część, w której dokonujemy świadomych wyborów. To również część naszego mózgu, która pozwala nam zidentyfikować i osiągnąć cele, które sobie wyznaczyliśmy.
Mózg reaktywny zawsze wybiera pilne nad ważnym, ponieważ chce uciszyć natarczywe, głośne sprawy rywalizujące o twoją uwagę. Przejmie kontrolę nad twoim dniem lub tygodniem, jeśli mu na to pozwolisz. Jeśli nie wykonasz pracy niezbędnej do zaangażowania Mózgu myślącego, jeśli nie poświęcisz czasu na zidentyfikowanie priorytetów, które są dla ciebie ważne, Mózg reaktywny przejmie kontrolę i zakończysz tydzień pracy nie będąc bliżej osiągnięcia swoich celów niż na początku.
Technologia może być zarówno darem, jak i pułapką. Narzędzia, których używamy do osiągania celów, są tylko tak dobre, jak my w ich używaniu. Honorowanie swoich zobowiązań wobec siebie jest ogromną częścią angażowania Mózgu Myślącego, znajdowania czasu na te kroki, które musisz podjąć, i ostatecznie osiągania celów, które mają największe znaczenie.
5 Decyzji. Wyjątkowa efektywność®
Przekonaj się, jak, jako lider, wyznaczać priorytety, zachowywać kontrolę nad swoimi działaniami i utrzymywać wysoką efektywność niezależnie od ilości wyzwań.
Pokonywanie przeszkód w wyznaczaniu celów
Wiele przeszkód w wyznaczaniu celów jest lustrzanym odbiciem najlepszych ram stosowanych do ich osiągania. Weźmy na przykład metodę SMART – odwróćmy ją.
Największą przeszkodą w wyznaczaniu celów jest wybór tych, które przyniosą największy wpływ. Jeśli cel, który sobie wyznaczyłeś, nie jest krystalicznie jasny, droga do jego osiągnięcia będzie równie niejasna. Jeśli konkretne kroki po drodze nie są mierzalne, nie będziesz wiedział, czy robisz postępy. Jeśli cele nie są osiągalne, pozostaną poza zasięgiem, niezależnie od tego, jak precyzyjnie są określone. Jeżeli cele nie są istotne, trudno będzie się zmotywować do ich realizacji. A brak terminu końcowego oznacza brak poczucia pilności.
Jednak największą przeszkodą w wyznaczaniu celów jest często ta, którą najłatwiej zignorować. Jako istoty społeczne mamy wrodzoną potrzebę zadowalania innych. Często stawiamy potrzeby pracodawców, współpracowników czy rodziny ponad własne. Ta niezdolność do wartościowania i priorytetyzowania własnego czasu stanowi ogromną przeszkodę w osiąganiu celów. Jedynym sposobem na jej pokonanie jest uznanie jej istnienia, a następnie podjęcie małych kroków, które mogą wydawać się egoistyczne, ale w dłuższej perspektywie przyniosą korzyści zarówno nam, jak i naszym bliskim.
Ciągłe doskonalenie i ponowna ocena
Jeśli przyjmiesz odpowiednie techniki wyznaczania celów, priorytetyzujesz swoje potrzeby i zaczniesz od jasnej wizji sukcesu, znajdziesz się w uprzywilejowanej pozycji do ponownej oceny swoich celów. Po ukończeniu jednego wyścigu następnym celem rzadko będzie jedynie ukończenie kolejnego. Często będzie to bieganie dłużej, szybciej lub częściej. Bez względu na to, czym będzie Twój cel, ciągłe doskonalenie jest niezbędnym elementem procesu wyznaczania celów.
Może to być tak proste, jak coroczna kontrola. Życie nie jest statyczne, więc nasze priorytety również się zmieniają. Wartości, które kierują naszym życiem, zmieniają się z czasem. To oznacza, że nasze cele również powinny się zmieniać. Pierwszym nawykiem jest bycie proaktywnym – dotyczy to również naszych celów.
Podsumowanie
Wyznaczanie celów to coś więcej niż osiąganie kolejnych etapów w życiu osobistym czy zawodowym. To proces decydowania, co jest dla nas najważniejsze, a następnie dążenia do tego.
Jeśli chcesz wyznaczać potężne cele, które zmienią Twoje życie, musisz je odpowiednio zaplanować. Wszyscy mamy życzenia, marzenia i nadzieje na przyszłość. Pomiędzy nami a tymi celami stoją konkretne działania, dostępne dla każdego. Przemyśl te wskazówki dotyczące opanowania strategii wyznaczania celów, a wprowadzisz trwałe zmiany w kierunku życia, jakiego pragniesz.