Kiedy ogłaszany jest nowy cel dla zespołu, oczywiste pytanie brzmi: „Jak zamierzamy go osiągnąć?”. Następuje wtedy wielodniowa sesja strategiczna z burzą mózgów, analizą alternatyw i ustaleniem celów. Opracowywane są plany działania, przydzielane są zespoły, a cały proces jest szczegółowo dokumentowany. Początkowo wszyscy są podekscytowani i dumni z opracowanej strategii.
Jednak kilka miesięcy później każdy powraca do codziennych obowiązków, a cel przesuwa się na dalszy plan. Wciąż istnieje, ale nie poświęca się mu tyle uwagi, ile potrzeba, by go osiągnąć.
Strategia jest świetna i niezbędna, ale sama w sobie jest tylko narzędziem do osiągnięcia rezultatu (celu). Sama w sobie może stać się rozproszeniem od rzeczywistej pracy nad osiągnięciem celu. To jak jazda na rowerku treningowym na siłowni; dużo aktywności, wszyscy się pocą, ale kończysz w tym samym miejscu, w którym zaczynałeś.
Istnieje kilka powodów, dla których zespoły nie osiągają swoich celów:
- Jest zbyt wiele celów.
- Cele nie są na tyle precyzyjne, aby wiedzieć, kiedy zostały osiągnięte („Zarabiać więcej pieniędzy” vs. „Zwiększyć przychody o 50 tys. dolarów do 1 lipca”).
- Cele nie są inspirujące dla członków zespołu.
- Nikt niczego nie śledzi.
- Brakuje indywidualnych planów działania prowadzących do celu.
- Pilne sprawy odciągają wszystkich od ważnych rzeczy związanych z celem.
- Nie ma świętowania, kiedy osiągane są kamienie milowe.
4 Dyscypliny Realizacji®
Szkolenie FranklinCovey „4 Dyscypliny Realizacji®” pomaga liderom i ich zespołom w efektywnym osiąganiu kluczowych celów strategicznych, dzięki utrzymaniu koncentracji na najważniejszych zadaniach.
Poznaj procesy, dzięki którym zwiększysz prawdopodobieństwo konsekwentnego osiągania celów
Wyznacz cele, na których ludziom zależy. Przedyskutuj je z zespołem przed finalizacją, aby uzyskać ich wkład i energię.
Zapisz cele na piśmie i uczyń je widocznymi. Wyeksponuj cele w miejscu publicznym, aby były łatwo widoczne i często przypominane.
Mierz więcej niż tylko ostateczną liczbę. Nie patrz tylko na to, jak blisko jesteś mety. Monitoruj także inne wskaźniki, takie jak współpraca zespołu, poprawa procesów oraz jak członkowie zespołu radzą sobie z wypaleniem, itp.
Bądź realistą w swojej strategii. Dobrze jest być optymistą, ale weź pod uwagę różne zagrożenia, które mogą się pojawić: rzeczy trwające dłużej niż przewidywano, zmiany kosztów, niedostępność zasobów, stres, kwestie morale itp.
Bądź elastyczny. Cele wyznaczają kierunek, ale bądź gotów je modyfikować w miarę zmieniających się priorytetów i okoliczności. Nie bądź jak Titanic — ignorując niewidoczne przeszkody, by przeć do przodu w stronę celu.
Bezpłatny poradnik dla menedżerów
Spraw, aby zespół osiągał ponadprzeciętne wyniki.