Liczne badania ostrzegają nas przed wysokim wskaźnikiem niepowodzeń wśród liderów, którzy zostają zatrudnieni lub awansowani na nowe stanowiska. Wiele z nich wskazuje, że średnio 40% liderów ponosi porażkę, co może kosztować organizacje nawet 2,7 miliona dolarów za każdego nieudanego menedżera. Jeszcze większym ryzykiem mogą być liderzy, którzy teoretycznie przechodzą do nowej roli, ale nie osiągają w niej odpowiednich wyników. Badania sugerują, że to ryzyko wynosi nawet 46,3%, co czyni je bardziej znaczącym problemem niż sama porażka.
W przypadku dodatkowych wyzwań, takich jak przeprowadzka do innego miejsca, zarządzanie byłymi współpracownikami, zmiana branży, potrzeba restrukturyzacji firmy czy duża liczba zmian, ryzyko niepowodzenia znacząco wzrasta.
Badania branżowe, opinie menedżerów oraz nasze doświadczenie z klientami wyłoniły cztery najczęstsze pułapki, które wpływają na liderów podczas zmiany stanowiska.
Bezpłatny poradnik dla liderów
Poznaj 6 zasad, które pomogą Ci zostać efektywnym liderem.
Wyjaśnij i zaakceptuj
- Przy obejmowaniu nowego stanowiska z nowym przełożonym, niezwykle ważne jest dokładne zrozumienie jego oczekiwań. Jakie są kluczowe strategie i cele do osiągnięcia? Jaki jest oczekiwany harmonogram, idealne zasoby i preferowany sposób oceny wyników?
- Kim są najważniejsi interesariusze lub grupy interesariuszy na tym stanowisku? Kto wewnątrz i na zewnątrz organizacji polega na usługach, danych lub wynikach związanych z tym stanowiskiem? Jak najlepiej spotykać się z tymi kluczowymi partnerami biznesowymi i zrozumieć ich perspektywę?
Aktywnie buduj i zarządzaj zespołem
- Zbyt często nowi liderzy szukają sposobów na szybkie odniesienie pierwszych indywidualnych sukcesów. Jednak na początku należy skupić się na budowaniu zaufania poprzez wspieranie zespołu i znalezienie sposobów na pokazanie tego, jak cały zespół może odnosić sukcesy.
- Często zdarza się, że liderem zespołu zostaje jego dotychczasowy członek. W takiej sytuacji mogą pojawić się osoby, które również aspirowały do tego stanowiska, co może stanowić poważne wyzwanie. Nowy lider musi jasno komunikować wartość każdej osoby w zespole oraz ich kluczową rolę w sukcesie zespołu.
Angażuj i dostosuj istniejących członków zespołu
- Robienie zbyt wielu rzeczy naraz może szybko wykoleić nowego lidera. Nowi liderzy muszą poświęcić czas na analizę sytuacji, zidentyfikowanie najważniejszych priorytetów, a następnie skupić wysiłki swoje i zespołu na ich realizacji.
- Zbieranie opinii i angażowanie innych, jednocześnie zapewniając niezbędne wsparcie, pomoże osiągnąć optymalne zaangażowanie przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedzialności.
Adaptacja do nowych i zmieniających się okoliczności
- Podobnie jak nowy lider musi zaakceptować swoje nowe stanowisko, obowiązki, zespół i zasady kulturowe, musi także porzucić swoją poprzednią rolę i zadania. Nie należy utrzymywać zaangażowania w poprzednią funkcję, ponieważ takie zachowanie może wysłać nieodpowiedni sygnał do nowych interesariuszy i utrudnić koncentrację na wyzwaniach.
- Adaptacja do „nowego” to nie tylko dostosowanie się do organizacji lub stanowiska, które zostały przedstawione w procesie rekrutacji. Organizacje i stanowiska doświadczają dziś gwałtownych zmian, jakich nie widziano wcześniej. Lider musi świadomie analizować aktualne wymagania biznesowe i kulturowe, aby na bieżąco rozumieć, co wpływa na jego sukces.
Szkolenie FranklinCovey
Z pomocą FranklinCovey możesz skutecznie rozwinąć swoje kompetencje w zarządzaniu pracownikami, dzięki czemu zbudujesz efektywny i lojalny zespół.
Dzięki odpowiedniemu planowaniu i świadomemu działaniu, liderzy zmieniający stanowisko lub organizację mogą z powodzeniem unikać tych potencjalnych pułapek. Ci, którym się to udaje, skutecznie dopasowują się do potrzeb organizacji i kluczowych interesariuszy, bardziej efektywnie angażują swoje zespoły oraz znacznie szybciej i z większym powodzeniem dostarczają wartość.