Kiedy masz za dużo do zrobienia, niektóre zadania na liście zadań pozostaną niewykonane. Możesz próbować gorączkowo robić wszystko i czekać, aż coś się zawali, albo możesz ułatwić sobie życie, decydując z góry, co jest priorytetem.
Określ (lub zaktualizuj) swoje priorytety
Gdy wiesz, które zadania są najważniejsze dla misji i wartości twojej organizacji, możesz skupić się na najistotniejszych sprawach. Poświęć czas na ocenę zarówno ważności, jak i pilności zadań na swojej liście, a następnie zarezerwuj czas na te, które są najważniejsze, choć mniej pilne i łatwe do przeoczenia. Inne zadania możesz delegować, przełożyć na później lub całkowicie zrezygnować.
Matryca Czasu FranklinCovey®
Matryca Czasu jest narzędziem służącym do selekcjonowania każdej czynności przez Myślący Mózg, z nastawieniem na rzeczy ważne — ale nie pilne (kwadrant Q2 nadzwyczajnej produktywności). Im więcej czasu możemy spędzić w Q2, tym mniej będziemy zajmować się pilnymi sprawami innych ludzi.
Sprecyzuj cele i oczekiwania
Możesz obawiać się, że jeśli nie widzisz swoich pracowników w akcji, to nie pełnią należycie swoich obowiązków. Jednak nawet gdy widzisz, jak Twoi pracownicy pracują ciężko, to nie masz gwarancji, że pracują efektywnie.
Jeśli jako lider nie ustaliłeś jasnych celów i oczekiwań, Twój zespół może pracować bardzo ciężko, ale to nie to samo, co wysoka produktywność. Celem nie jest ciężka praca, ale osiąganie konkretnych celów zgodnych z misją organizacji.
Kiedy cele i wskaźniki są jasne, nie musisz ciągle monitorować pracowników, aby wiedzieć, czy zadania są realizowane. Możesz po prostu regularnie sprawdzać postępy. Pracownicy także mogą inicjować rozmowy na temat priorytetów i brać odpowiedzialność za swoją efektywność, co pozwala im lepiej organizować swoją pracę.
Jak skupić się priorytetach?
Poznaj skuteczne sposoby, które pomogą Tobie i Twojemu zespołowi uwolnić potencjał i znaleźć motywację do efektywniejszej współpracy.
Dbaj o swoje samopoczucie
Gdy twoje biuro jest w domu, a kontakt z innymi ograniczony, łatwo jest pracować bez przerwy, nie zauważając, kiedy energia się kończy. Samoopieka jest kluczowa dla produktywności i zadowolenia, ale może być trudna do utrzymania, zwłaszcza w stresujących i dynamicznych okresach.
,,Praca zdalna daje większą swobodę, ale także większą odpowiedzialność za dbanie o siebie” – mówi Adam Merrill, wiceprezes ds. rynku i inteligencji klienta. Każda osoba musi ustalić granice, czy to poprzez nie sprawdzanie e-maili wieczorem, robienie przerw na lunch, czy odmawianie dodatkowych zadań. Narzędzie 5 Głównych Źródeł Energii pomaga zapewnić odpowiednią dietę, ćwiczenia, sen i czas na relaks.
Jeśli masz dostęp do FranklinCovey Impact Platform, kliknij tutaj, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat określania priorytetów, indywidualnych celów oraz odporności i samopoczucia.
Jeśli nie masz dostępu do Impact Platform, skontaktuj się z nami.