Konfucjusz powiedział: „Kto goni dwa króliki, nie złapie żadnego”.
Wiemy, że w większości dziedzin życia koncentracja prowadzi do osiągnięć. Zbyt wiele celów zwykle oznacza, że nic nie zostanie zrobione, ponieważ Twoja energia jest rozproszona w zbyt wielu kierunkach. Im bardziej możesz zawęzić te cele, tym większa szansa na sukces.
Jeśli znajdujesz się w środowisku, w którym istnieje wiele celów, nadszedł czas na ich segregację w celu określenia priorytetu. To coś więcej niż tylko zgadywanie; istnieją konkretne kroki, które mogą pomóc Ci w podjęciu tej decyzji:
Przeanalizuj i porównaj swoje cele. Skąd w ogóle wziął się każdy cel? Czyim celem był pierwotnie? Czy te cele są nadal aktualne?
Porozmawiaj z kluczowymi interesariuszami dla każdego celu, aby sprawdzić, czy ich pierwotna wizja uległa zmianie lub, czy mogą nastąpić zmiany, które mogą mieć wpływ na te cele. Jeśli cel jest realizowany od dłuższego czasu, zadaj następujące pytania:
- Jeśli zrealizujemy ten cel, jaki będzie jego rzeczywisty, długoterminowy wpływ?
- Jeśli nie zrealizujemy tego celu, co najgorszego może się wydarzyć?
- Czy ten cel jest nadal tak samo ważny jak na początku?
Możliwe — a nawet prawdopodobne — że kluczowy interesariusz zmienił swoje nastawienie i cel nie jest już tak istotny jak wcześniej. W takim przypadku należy sprawdzić, czy warto zmienić lub nawet wyeliminować cel.
Spraw, aby zespół osiągał wyjątkowe rezultaty
Zwiększ średnią efektywność swoich pracowników i podnieś ich motywację do realizacji kluczowych celów, wprowadzając pozytywne zmiany w kulturze organizacyjnej.
Poproś także szefa o pomoc w ustaleniu priorytetów wśród celów.
Przygotuj kompleksową listę wszystkich celów, za które obecnie odpowiada Twój zespół, wraz z określeniem terminów, w jakich muszą być osiągnięte, ilością pracy i postrzeganą wartością każdego celu. Następnie przedstaw tę listę swojemu szefowi, prosząc go o pomoc w ustaleniu priorytetów. Możesz powiedzieć na przykład:
,,Potrzebuję Twojej pomocy. Oto wszystkie rzeczy, które mamy na głowie, a nasz czas jest naprawdę ograniczony. Czy mógłbyś uszeregować tę listę według priorytetów, abym wiedział, gdzie musimy poświęcić nasz czas i energię?’’.
Wykorzystujesz konkretne dane, aby pokazać szefowi obciążenie pracą, z jakim ma do czynienia Twój zespół. Jeśli szef zauważy, że harmonogram jest zbyt napięty, może zdecydować się na usunięcie lub przesunięcie niektórych celów, aby uczynić go bardziej realistycznym.
Współpracuj z zespołem, aby opracować proces pracy. Chociaż to osoby na wyższych stanowiskach ustalają priorytety celów, po uzyskaniu odpowiednich wytycznych i zgody, zespół może wprowadzać kreatywne rozwiązania, które pomogą osiągnąć cele w zrównoważony sposób. Ostatecznie, to zespół musi radzić sobie z obciążeniem pracą, więc powinien aktywnie uczestniczyć w znalezieniu sposobów na efektywniejsze zarządzanie swoimi obowiązkami.