Decyzja 2: Mierz wysoko. Nie poddawaj się rutynie ®

Jakie role są obecnie najważniejsze w Twoim życiu?

Nasze życie składa się z ról, które pełnimy. Role są tak fundamentalne dla ludzkiej tożsamości, że kiedy prosimy ludzi, aby opowiedzieli o sobie, zawsze odpowiadają w kontekście ról: „Jestem inżynierem”; „Jestem małżonkiem”; „Jestem rodzicem”.

Jak utrzymać je wszystkie w równowadze? Dzięki zastosowaniu matrycy czasu (z Decyzji 1) w odniesieniu do każdej z naszych ról.  W innym przypadku nasza najważniejsza rola życiowa może zostać zepchnięta na dalszy plan przez pilne potrzeby związane z mniej ważnymi rolami.  Na przykład, nasza praca może pochłonąć nas tak bardzo, że niewiele czasu i energii zostanie nam na rodzinę i zadbanie o siebie. Świadome podejmowanie decyzji odnośnie każdej z ról zapewnia nam niezbędną w życiu równowagę i właściwe proporcje.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę życiowej równowagi, jest zdefiniowanie, które z pełnionych ról są dla ciebie obecnie najważniejsze; ocena tego, jak sobie w każdej z nich radzisz, a następnie określenie, czym jest dla ciebie sukces w każdej z nich. Dzięki temu tworzysz punkt odniesienia, którego potrzebuje Twój mózg, aby świadomie decydować, czym powinieneś się zajmować każdego dnia.

Spraw, aby Twoje role były wyjątkowe

Po zidentyfikowaniu swoich najważniejszych ról, należy je przekształcić ze „zwykłych ról” w „role wyjątkowe”. Taka zmiana ukierunkuje Twoje działania i pomoże Ci podejmować lepsze decyzje, co do tego, gdzie inwestować swój czas i energię.

Nadaj ważnej roli nową nazwę, która będzie odzwierciedlać jej „wyjątkowość”.

Po pierwsze określ, jak według Ciebie wygląda wizja sukcesu w pełnieniu tej roli.

Następnie postaraj się oddać swoją wizję sukcesu w nazwie tej roli. Na przykład zmień nazwę roli „Dyrektor ds. marketingu” na „Generator biznesu” lub „Inżynier oświetlenia” na „Artysta światła”. Wyjątkowa nazwa roli powinna odzwierciedlać energię, która będzie Cię motywować do realizacji Twojej wizji.

Napisz deklaracje ważnych ról z perspektywy 2 ćwiartki.

W kolejnym kroku, opisz zwięźle swoją wizję sukcesu dla każdej ważnej roli oraz kluczowe działania lub strategie, które pomogą Ci ją zrealizować. Twoja deklaracja roli pomoże Ci w planowaniu i podejmowaniu decyzji, na drodze do osiągnięcia celu. Pisząc deklarację roli, skorzystaj z następującej formuły:

„Jako (nazwa roli) osiągnę/stanę się (wyjątkowe rezultaty) poprzez/dzięki (działania)”

Zdefiniowanie sukcesu w pełnieniu wyjątkowych ról, programuje nasz mózg, aby nakierowywał nas i motywował do podejmowania działań wspierających realizację najważniejszych celów życiowych.

Quote PNG

Osiągnięcie sukcesu w czymś trudnym, daje większą satysfakcję, więcej zadowolenia i zapewnia lepsze samopoczucie niż rutynowe działania.

— Dr. Heidi Grant Halvorson

Bezpłatny poradnik

Jak zarządzać czasem: 7 wskazówek, jak robić to, co najważniejsze

Ciągle zajęci pracownicy powinni poświęcać więcej czasu na realizację swoich celów długoterminowych. Możemy im pomóc.

Zapisz się na demo

Osiągaj swoje priorytety w dzisiejszych realiach

Zainwestuj swój czas, uwagę i energię w realizację swoich najważniejszych priorytetów.

5 decyzji. Wyjątkowa efektywność

01

Odróżnij rzeczy ważne od pilnych i niewiele wnoszących oraz zwiększ swoją zdolność do skupienia się w obliczu licznych obowiązków.

02

Podejmuj decyzje, odwołując się do tego, co chcesz osiągnąć w swoich najważniejszych rolach życiowych.

03

Skorzystaj ze wskazówek i narzędzi, aby zaplanować realizację priorytetów, zamiast starać się zrealizować listę zadań. Skup się na perfekcyjnej realizacji najważniejszych celów.

04

Spraw, aby technologia działała na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie i przekształć ją w źródło efektywności.

05

Zwiększ swoją energię, aby jasno myśleć, podejmować dobre decyzje i czuć się bardziej spełnionym na koniec każdego dnia.

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami