Decyzja 5: Podsycaj swój ogień. Nie wypal się®

Zespół przewlekłego zmęczenia

Współczesny tryb życia – ciągły stres, zła dieta, brak ruchu i niedobór snu – prowadzi do tego, co naukowcy nazywają zespołem przewlekłego zmęczenia. Reszta z nas nazywa to wypaleniem. Wypełniamy każdy nasz dzień pracując na najwyższych obrotach, odkładając na później czas odnowy, którego potrzebują nasze mózgi i ciała. Natomiast ludzie chcący zachować w życiu wysoką efektywność, regularnie regenerują się, ładując swoje baterie.

Aby długoterminowo podtrzymywać swoją zdolność do realizacji najważniejszych celów i do codziennego podejmowania decyzji, które Cię do nich doprowadzą, potrzebujesz dostępu do stałego źródła energii fizycznej. Energia ta pochodzi z zadbanego i dobrze funkcjonującego ciała, które jest w stanie zasilić mózg dużą ilością tlenu i stałym dopływem glukozy.

Pięć źródeł energii psychicznej i fizycznej

Każde z 5 źródeł energii działa wydajnie niezależnie od innych i kiedy poświęcisz czas na działania związane z którymkolwiek z nich, zobaczysz szybkie i wyraźne efekty. Jednak wyjątkowa efektywność pojawia się, gdy wypracujesz regularny wzorzec czerpania energii ze wszystkich 5 źródeł.

Kiedy regularnie rozwijasz zdrowe praktyki w odniesieniu do ruchu, odżywiania, snu, relaksu i podtrzymywania więzi, uzyskujesz wszechstronny i wzajemnie wzmacniający się efekt, dzięki któremu regenerujesz się i zwiększasz swoje możliwości.

Zainwestuj w pięć źródeł energii psychicznej i fizycznej

Ruch:

I nie chodzi tu wyłącznie o ćwiczenia fizyczne. Twoje ciało zostało stworzone do ruchu. Rób w ciągu dnia regularne przerwy na odpoczynek dla ciała i umysłu. Wstań z krzesła i przejdź się co 90 minut, nawet jeśli jest to spacer do najbliższego dystrybutora wody.

Odżywianie:

Tak jak nie wlewasz byle czego do baku swojego samochodu, tak samo nie powinieneś zasilać swojego organizmu żywnością niskiej jakości. Chodzi o to, że kiedy w regularnych odstępach czasu zasilasz swój organizm odpowiednią ilością pełnowartościowego, naturalnego pożywienia, zapewniasz swojemu mózgowi i ciału stały dopływ glukozy i innych składników odżywczych, które pomagają Ci efektywnie funkcjonować.

Sen:

Dobry sen jest nie tylko przyjemny, ale wręcz niezbędny do osiągnięcia nadzwyczajnej efektywności. Jedno z badań wykazało, że osoby, które nie spały przez 17 do 19 godzin, zachowywały się tak, jak osoby z poziomem 0,5 promila alkoholu we krwi. Przyjście do pracy po nieprzespanej nocy jest jak przyjście w stanie nietrzeźwości.

Odpoczynek:

Wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie ze stresem, skupiania się, rozluźniania i relaksowania, może mieć ogromny wpływ na naszą wydajność. Strategie zarządzania stresem mogą być różne dla różnych osób, ale czasami najlepszą strategią jest zmniejszenie obciążenia pracą lub wzięcie dłuższego urlopu. Jednak najczęściej, regeneracja i relaks mogą być działaniami tak prostymi, jak 15-minutowa przerwa na przejście się i zmianę otoczenia.

Więzi:

Czas spędzany na budowaniu i podtrzymywaniu ważnych relacji jest w rzeczywistości „dokarmianiem” naszego mózgu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pielęgnowanie więzi jest efektywnym sposobem na zwiększenie energii umysłowej i radzenie sobie ze stresem. Nasz mózg nie tylko lepiej funkcjonuje, kiedy się ruszamy, ale także lepiej regeneruje się w dobrym towarzystwie.

Quote PNG

Nie można czerpać sił z posiłku zjedzonego w zeszłym miesiącu, tak jak nie można czerpać inspiracji z zeszłorocznych celów. Trwała energia pochodzi z regularnej odnowy.

— Leigh Stevens

Bezpłatny poradnik

Jak zarządzać czasem: 7 wskazówek, jak robić to, co najważniejsze

Ciągle zajęci pracownicy powinni poświęcać więcej czasu na realizację swoich celów długoterminowych. Możemy im pomóc.

Zapisz się na demo

Osiągaj swoje priorytety w dzisiejszych realiach

Zainwestuj swój czas, uwagę i energię w realizację swoich najważniejszych priorytetów.

5 decyzji. Wyjątkowa efektywność

01

Odróżnij rzeczy ważne od pilnych i niewiele wnoszących oraz zwiększ swoją zdolność do skupienia się w obliczu licznych obowiązków.

02

Podejmuj decyzje, odwołując się do tego, co chcesz osiągnąć w swoich najważniejszych rolach życiowych.

03

Skorzystaj ze wskazówek i narzędzi, aby zaplanować realizację priorytetów, zamiast starać się zrealizować listę zadań. Skup się na perfekcyjnej realizacji najważniejszych celów.

04

Spraw, aby technologia działała na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie i przekształć ją w źródło efektywności.

05

Zwiększ swoją energię, aby jasno myśleć, podejmować dobre decyzje i czuć się bardziej spełnionym na koniec każdego dnia.

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami