Jak efektywniej używać swojego mózgu?
W epoce pracy umysłowej, w której płaci się nam za myślenie, tworzenie i innowacje, naszym podstawowym narzędziem do tworzenia wartości jest nasz mózg. Istnieją dwie podstawowe części mózgu: mózg reaktywny i mózg świadomy.
Mózg reaktywny
Ta część naszego mózgu odpowiada za nasze nawyki, przyzwyczajenia i odruchy. Jest cenna, ponieważ pozwala nam żyć bez konieczności ciągłego podejmowania decyzji dotyczących tych samych rzeczy. Bez mózgu reaktywnego musielibyśmy używać GPS-u, za każdym razem, gdy jechalibyśmy do tego samego sklepu lub każdego dnia po przebudzeniu wykonywalibyśmy inny zestaw działań w miejsce rutynowych czynności.
Mózg świadomy
Ta część naszego mózgu jest miejscem, w którym dokonujemy świadomych wyborów. Pracodawcy i klienci płacą nam za używanie tej właśnie części mózgu – rozwiązywanie problemów, wprowadzanie innowacji i podejmowanie decyzji o tym, gdzie zainwestować nasz czas. Wartość dodana pojawia się, gdy świadomie dokonujemy wyborów (mózg świadomy), zamiast automatycznie robić to, co zawsze (mózg reaktywny). Mózg reaktywny to miejsce, do którego przenosimy wybory, których dokonaliśmy wcześniej, i które się sprawdziły, żeby je zautomatyzować w przyszłości.
Badania z zakresu neurobiologii wskazują, że dzięki ćwiczeniom, możemy przeprogramować nasze mózgi, aby dokonywać bardziej przemyślanych i wyważonych wyborów. To właśnie te rozważne i świadome wybory decydują o jakości naszego życia i poziomie naszego zadowolenia.
Dokonujemy wyborów w oparciu o dwa czynniki:
- Waga (jak ważny jest rezultat tego działania)
- Pilność (jak szybko trzeba to zrobić)
Mózg reaktywny wybiera pilność zamiast wagi, ponieważ chce uciszyć pilną, palącą sprawę. Mózg świadomy wybiera wagę, ponieważ szuka działań o wysokiej opłacalności.
Matryca czasu FranklinCovey
Matryca czasu jest narzędziem pomagającym mózgowi świadomemu przeanalizować działania pod kątem ich wagi, a nie pilności (ćwiartka 2 – wyjątkowa efektywność). Im więcej czasu poświęcimy na ćwiartkę 2, tym mniej spędzimy na zajmowaniu się pilnymi sprawami innych ludzi.
Kluczem do skupienia się na działaniach z 2 ćwiartki jest zapanowanie nad odruchową reakcją mózgu reaktywnego, ustalenie co się dzieje, a następnie podjęcie decyzji, czy jest to warte Twojego czasu i energii (proces Zatrzymaj się-Wyjaśnij-Zdecyduj). To jest moment wyboru, w którym świadomie określamy, na ile ważne jest coś, co się pojawiło, zanim zdecydujemy, czy to zrobić, czy nie.
Jeśli nie podejmujesz świadomych decyzji, żeby angażować się w to, co ważne, nieświadomie podejmujesz decyzję, żeby zaangażować się w to, co nieistotne
Bezpłatny poradnik
Jak zarządzać czasem: 7 wskazówek, jak robić to, co najważniejsze
Ciągle zajęci pracownicy powinni poświęcać więcej czasu na realizację swoich celów długoterminowych. Możemy im pomóc.
Zapisz się na demo
Osiągaj swoje priorytety w dzisiejszych realiach
Zainwestuj swój czas, uwagę i energię w realizację swoich najważniejszych priorytetów.
5 decyzji. Wyjątkowa efektywność
Odróżnij rzeczy ważne od pilnych i niewiele wnoszących oraz zwiększ swoją zdolność do skupienia się w obliczu licznych obowiązków.
Podejmuj decyzje, odwołując się do tego, co chcesz osiągnąć w swoich najważniejszych rolach życiowych.
Skorzystaj ze wskazówek i narzędzi, aby zaplanować realizację priorytetów, zamiast starać się zrealizować listę zadań. Skup się na perfekcyjnej realizacji najważniejszych celów.
Spraw, aby technologia działała na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie i przekształć ją w źródło efektywności.
Zwiększ swoją energię, aby jasno myśleć, podejmować dobre decyzje i czuć się bardziej spełnionym na koniec każdego dnia.