Dyscyplina 4: Utrzymuj poczucie współodpowiedzialności

Współodpowiedzialność buduje zaangażowanie.

Zespół wspólnie wypracowuje prosty proces, w ramach którego, co tydzień doceniane są sukcesy, analizowane niepowodzenia i w razie potrzeby korygowany jest kurs, tworząc w ten sposób niezwykle wydajny system zarządzania wydajnością.

Współodpowiedzialność rozwija się w rytmie regularnych i częstych spotkań zespołu, skupionych na Celu Kluczowym®. Spotkania odbywają się co tydzień, czasem codziennie. Najlepiej, jeśli trwają nie dłużej niż 20 minut. W tym krótkim czasie członkowie zespołu rozliczają się nawzajem ze zobowiązań podjętych, aby poprawić wynik.

Sekretem Dyscypliny 4, oprócz tygodniowego rytmu, są zobowiązania, które członkowie zespołu składają podczas spotkań, odpowiadając po kolei na pytanie: „Jaką jedną lub dwie rzeczy mogę zrobić w tym tygodniu, które będą miały największy wpływ na tablicę wyników?”. Najpierw każdy mówi, czy zrealizował zobowiązania z ubiegłego tygodnia i czy te zobowiązania wpłynęły na wskaźniki kierunkowe na tablicy wyników, a następnie, jakie zobowiązania podejmie w nadchodzącym tygodniu.

Ludzie bardziej angażują się w realizację własnych pomysłów niż w wykonywanie poleceń z góry. Kiedy zobowiązują się wobec innych członków zespołu, a nie tylko wobec przełożonego, zobowiązanie wykracza poza zależność służbową i staje się osobistą obietnicą. Kiedy zespół widzi, że ma bezpośredni wpływ na realizację Celu Kluczowego, wie, że wygrywa, a nic nie napędza morale i zaangażowania bardziej niż poczucie wygranej.

Utrzymuj poczucie współodpowiedzialności

Dzięki Dyscyplinie 4, zespoły budują poczucie współodpowiedzialności. Zobowiązania podejmowane są nie tylko wobec lidera, ale także wobec pozostałych członków zespołu. Poprzez dotrzymywanie cotygodniowych zobowiązań, członkowie zespołu wpływają na wskaźniki kierunkowe, które z kolei prognozują prawdopodobieństwo realizacji wskaźnika wynikowego (Celu Kluczowego®).

Quote PNG

Gdzie można znaleźć ludzi, którzy z pasją podchodzą do swojej pracy? Znajdziesz ich w zespołach liderów, którzy z pasją podchodzą do swoich ludzi

— Jim Huling, współtautor książki 4 dyscypliny realizacji

Bezpłatny poradnik

4 kroki, które pomogą doprecyzować cele zespołu i ułatwić ich realizację

Skorzystaj z tego przewodnika, aby zwiększyć koncentrację zespołu na celach i upewnić się, że są one jasno i precyzyjnie sformułowane.

Zapisz się na demo

Realizuj kluczowe cele strategiczne

Dołącz do Chrisa McChesney’a, autora bestsellerowej książki poświęconej realizacji strategii i weź udział w 60-minutowym webcaście.

01

Koncentruj się na celach kluczowych

02

Działaj w oparciu o wskaźniki kierunkowe

03

Odwołuj się do motywującej tablicy wyników

04
Dyscyplina 4:

Utrzymuj poczucie współodpowiedzialności

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami