Dyscyplina 1: Koncentruj się na celach kluczowych

Zawsze jest więcej dobrych pomysłów niż możliwości, żeby je zrealizować.

Nasze badania wykazały, że tylko 15 procent pracowników zna najważniejsze cele swojej organizacji – albo nie są one jasne, albo jest ich zbyt wiele.

Ogranicz ilość celów, aby osiągnąć więcej. Zacznij od wybrania 1 Celu Kluczowego (WIG®), zamiast próbować osiągnąć kilkanaście celów naraz. Nie sugerujemy, abyś zignorował działania niezbędne do utrzymania bieżącej działalności firmy. Sugerujemy, abyś zawęził swoją koncentrację i skupił się na pracy nad tym, co chcesz znacząco poprawić.

Dla większości inteligentnych, ambitnych ludzi pomysł, aby robić mniej, wydaje się nielogiczny. Zwłaszcza, jeśli oznacza to rezygnowanie z dobrych pomysłów. Oni są zaprogramowani do tego, by robić więcej, ale zawsze jest więcej dobrych pomysłów niż możliwości ich realizacji.

Wybierając Cel Kluczowy (WIG), identyfikujesz najważniejszy cel, który najprawdopodobniej nie zostanie osiągnięty, jeśli nie poświęcisz mu specjalnej uwagi. Innymi słowy, normalny tryb pracy może nie pozwolić na jego realizację.

Aby zdefiniować Cel Kluczowy, określ jaki jest stan obecny, jaki ma być i kiedy to osiągniesz. Mówiąc inaczej, określasz linię startu, linię mety i termin realizacji. Z psychologicznego punktu widzenia ważne jest, aby mieć jeden wskaźnik sukcesu. Pierwsza dyscyplina polega na zawężeniu zakresu koncentracji i jest pierwszym krokiem w tworzeniu skutecznego systemu realizacji.

Cel Kluczowy (WIG)

Zastosowanie Dyscypliny 1 oznacza zawężenie swojej uwagi do kilku najważniejszych celów, tak aby można się było na nich skupić i osiągnąć je w wirze codziennych obowiązków.

Twoje szanse na perfekcyjną realizację 2 lub 3 celów w tym samym czasie są wysokie, ale im więcej celów próbujesz osiągać jednocześnie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że je osiągniesz.

Quote PNG

Skupienie się na tym, co kluczowe, wymaga od lidera przeprogramowania naturalnej skłonności do tego, żeby robić więcej i skupienia się na mniejszym zakresie działań, aby zespół mógł osiągnąć więcej.

— Sean Covey, współautor książki 4 dyscypliny realizacji

Zobacz stronę

Bezpłatny poradnik

4 kroki, które pomogą doprecyzować cele zespołu i ułatwić ich realizację

Skorzystaj z tego przewodnika, aby zwiększyć koncentrację zespołu na celach i upewnić się, że są one jasno i precyzyjnie sformułowane.

Zapisz się na demo

Realizuj kluczowe cele strategiczne

Dołącz do Chrisa McChesney’a, autora bestsellerowej książki poświęconej realizacji strategii i weź udział w 60-minutowym webcaście.

01
Dyscyplina 1:

Koncentruj się na celach kluczowych

02

Działaj w oparciu o wskaźniki kierunkowe

03

Odwołuj się do motywującej tablicy wyników

04

Utrzymuj poczucie współodpowiedzialności

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami