Decyzja 3: Układaj duże kamienie. Nie rozmieniaj się na drobne®

Duże kamienie kontra żwir.

Rozróżnianie tego, co ważne, to jedno. Natomiast faktyczne osiągnięcie tego, to już inna kwestia. Jeśli brakuje Ci dyscypliny w planowaniu i procesów, które wspierają realizację tego, co ważne, to Twoje deklaracje wyjątkowych ról i cele z 2 ćwiartki będą tylko pobożnymi życzeniami.

Duże kamienie reprezentują działania, które wynikają z Twoich deklaracji ról i celów z 2 ćwiartki – Twoich życiowych priorytetów. Żwir reprezentuje wszystkie drobne sprawy, które wypełniają nasze życie – maile, zbędne spotkania czy raporty, telefony, mało istotne kwestie, itp. Te pilne sprawy zabierają czas i odwracają uwagę od dużych kamieni.

Jeśli zaczynasz od pracy nad żwirem, nigdy nie znajdziesz czasu na duże kamienie. Nie uda Ci się dokonać przełomu dzięki szybszemu sortowaniu żwiru. Jeśli jednak nadasz priorytet dużym kamieniom, żwir wypełni szczeliny i znajdzie się na właściwym dla siebie miejscu. To prosty proces, który w praktyce zachodzi dzięki planowaniu tygodnia i dnia z perspektywy 2 ćwiartki.

Zasada 30/10

Jeśli poświęcisz 30 minut w każdym tygodniu i 10 minut każdego dnia na planowanie z perspektywy 2 ćwiartki, zmienisz swój sposób działania i znacząco zwiększysz swoją produktywność.

W planowaniu z perspektywy 2 ćwiartki, ważne jest wyciszenie umysłu, a następnie wybranie dużych kamieni na dany tydzień czy dzień, aby nadać im najwyższy priorytet. Kilka minut, które poświęcisz na wyciszenie się i skoncentrowanie spowoduje, że łatwiej Ci będzie znaleźć odpowiedź na pytanie „Co jest najważniejsze?” i przełożyć swoją odpowiedź na plan działania.

Quote PNG

Kiedy ludzie planują we właściwy sposób, prawdopodobieństwo odniesienia przez nich sukcesu, wzrasta średnio o 200 do 300 procent.

— Dr. Heidi Grant Halvorson

Bezpłatny poradnik

Jak zarządzać czasem: 7 wskazówek, jak robić to, co najważniejsze

Ciągle zajęci pracownicy powinni poświęcać więcej czasu na realizację swoich celów długoterminowych. Możemy im pomóc.

Zapisz się na demo

Osiągaj swoje priorytety w dzisiejszych realiach

Zainwestuj swój czas, uwagę i energię w realizację swoich najważniejszych priorytetów.

5 decyzji. Wyjątkowa efektywność

01

Odróżnij rzeczy ważne od pilnych i niewiele wnoszących oraz zwiększ swoją zdolność do skupienia się w obliczu licznych obowiązków.

02

Podejmuj decyzje, odwołując się do tego, co chcesz osiągnąć w swoich najważniejszych rolach życiowych.

03

Skorzystaj ze wskazówek i narzędzi, aby zaplanować realizację priorytetów, zamiast starać się zrealizować listę zadań. Skup się na perfekcyjnej realizacji najważniejszych celów.

04

Spraw, aby technologia działała na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie i przekształć ją w źródło efektywności.

05

Zwiększ swoją energię, aby jasno myśleć, podejmować dobre decyzje i czuć się bardziej spełnionym na koniec każdego dnia.

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami