Dyscyplina 2: Działaj w oparciu o wskaźniki kierunkowe

Kiedy zespół ma jasno określone wskaźniki kierunkowe, zmienia się jego podejście do realizacji celu.

O ile wskaźniki wynikowe powiedzą Ci, czy osiągnąłeś cel, wskaźniki kierunkowe mówią Ci, na ile prawdopodobne jest, że go osiągniesz.

Bez względu na to, co próbujesz osiągnąć, Twój sukces opiera się na dwóch typach wskaźników: wynikowych i kierunkowych. Wskaźniki wynikowe monitorują postępy w realizacji Twojego celu kluczowego. Wskaźniki wynikowe to liczby, na których analizę poświęcasz czas, i które często spędzają Ci sen z powiek. Są to wartości, takie jak przychody, zysk, jakość lub zadowolenie klienta. Nazywa się je wynikowymi, ponieważ w momencie, w którym je widzisz, działania, które do nich doprowadziły już się zakończyły. Nie możesz zrobić nic, aby je zmienić; one pokazują przeszłość.

Wskaźniki kierunkowe pokazują postępy w realizacji działań mających decydujący wpływ na osiągnięcie zakładanego wskaźnika wynikowego. Pokazują one prawdopodobieństwo osiągnięcia wskaźnika wynikowego i można na nie na bieżąco wpływać. Przykładem wskaźnika wynikowego (Cel Kluczowy) może być spadek wagi o 10 kg. Jakie działania lub wskaźniki kierunkowe prowadzą do utraty wagi? Dieta i ćwiczenia! Właściwa dieta i ćwiczenia przekładają się na utratę kilogramów i są działaniami, na które możemy bezpośrednio wpływać. Brzmi to dość prosto, ale większość ludzi wpada w pułapkę skupiania się na wskaźniku wynikowym (aktualna waga), na który nie mają bezpośredniego wpływu. Dzieje się tak dlatego, że wskaźniki wynikowe są łatwiejsze do zmierzenia (wystarczy wejść na wagę) i pokazują wynik, do którego dążymy. Pomyśl o wskaźnikach kierunkowych (ilość spożytych i spalonych kalorii), jak o dźwigni, dzięki której zrealizujesz swój Cel Kluczowy®.

Działaj w oparciu o wskaźniki kierunkowe

Plany długoterminowe charakteryzują się małą elastycznością. Trudno dostosować je do ciągle zmieniających się potrzeb i otoczenia biznesowego. Dyscyplina 2 polega na określeniu wskaźników dziennych lub tygodniowych, których osiągnięcie doprowadzi Cię do realizacji celu.

Następnie, każdego dnia lub tygodnia, Twój zespół określa najważniejsze działania, które wpłyną na poprawę wskaźników kierunkowych. W ten sposób Twój zespół tworzy elastyczny i ciągle aktualizowany plan działania, który pozwala mu na szybkie dostosowanie się, przy jednoczesnym zachowaniu koncentracji na Celu Kluczowym®.

Quote PNG

Skupienie się na tym, co kluczowe, wymaga od lidera przeprogramowania naturalnej skłonności do tego, żeby robić więcej i skupienia się na mniejszym zakresie działań, aby zespół mógł osiągnąć więcej

— Sean Covey, współautor książki 4 dyscypliny realizacji

Bezpłatny poradnik

Realizuj swoje cele strategiczne i osiągaj przełomowe wyniki

Poznaj 4 Dyscypliny i dowiedz się, jak skuteczniej realizować priorytety.

Zapisz się na demo

Realizuj kluczowe cele strategiczne

Dołącz do Chrisa McChesney’a, autora bestsellerowej książki poświęconej realizacji strategii i weź udział w 60-minutowym webcaście.

01

Koncentruj się na celach kluczowych

02
Dyscyplina 2:

Działaj w oparciu o wskaźniki kierunkowe

03

Odwołuj się do motywującej tablicy wyników

04

Utrzymuj poczucie współodpowiedzialności

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami