Praktyka 1: Rozwijaj mentalność lidera

Od samodzielnego pracownika do lidera.

Kiedy ktoś awansuje z pozycji samodzielnego pracownika do roli lidera, jego podejście do osiągania wyników musi się zmienić. Taka osoba potrzebuje inaczej spojrzeć na efekty swojej pracy. Kiedy była samodzielnym pracownikiem, jej wyniki były efektem jej własnej pracy. Teraz jednak jest liderem pierwszej linii, więc odpowiada za wyniki wszystkich członków swojego zespołu.

Głównym zadaniem lidera nie jest osiąganie wyników samodzielnie, ale osiąganie ich wraz z zespołem i dzięki pracy zespołu. Liderzy nadal są odpowiedzialni za swoje własne wyniki, jednak ich nadrzędnym priorytetem jest zadbanie o to, aby ich bezpośredni podwładni osiągnęli swoje cele, rozwijali się, uczyli, a następnie sami stawali się liderami. Innymi słowy – Twoi ludzie, to Twoje wyniki.

Aby zostać skutecznym liderem, potrzebujesz przestawić się z myślenia „jestem odpowiedzialny za swoje wyniki” na „jestem odpowiedzialny za osiąganie wyników poprzez ludzi w moim zespole”.

Efekt zmiany sposobu myślenia

Wyniki, jakie MAM w swoim życiu, zależą od tego, co ROBIĘ. To, co ROBIĘ, zależy od tego, jak WIDZĘ otaczający mnie świat. Jeśli chcesz zmienić swoje wyniki, zacznij od zmiany swojego postrzegania; swojego sposobu myślenia.

Jeżeli zostając liderem, ciągle masz sposób myślenia typowy dla samodzielnego pracownika, zorientowany na samodzielne osiąganie wyników, powinieneś jak najszybciej uświadomić sobie, że Twoje wyniki nie zależą już tylko od Ciebie, ale od pracy całego Twojego zespołu. Nadszedł czas, aby zostawić za sobą dawne sukcesy. Awansowano Cię na pozycję lidera, ponieważ potrafisz osiągać znakomite wyniki. Teraz potrzebujesz jednak odłożyć to wszystko do archiwum i skupić się na pracy, którą masz przed sobą.

Quote PNG

Jeżeli potrzebujesz w życiu niewielkiej poprawy, zmień swoje zachowanie. Jeśli oczekujesz przełomu, pracuj nad zmianą paradygmatów.

— Dr. Stephen R. Covey

Bezpłatny poradnik

Najważniejsze wskazówki dla liderów pierwszej linii

Kierowanie zespołem wymaga innych umiejętności niż praca samodzielnego pracownika.

Zapisz się na demo

Webcast: Każdy zasługuje na świetnego menedżera

Poznaj sprawdzone metody, dzięki którym stworzysz wydajny zespół.

6 kluczowych praktyk w zarządzaniu zespołem™

01

Kierowanie zespołem wymaga innego podejścia i sposobu myślenia niż praca samodzielnego pracownika. Przeanalizuj najważniejsze różnice i zmień swoje podejście, co pozwoli Ci osiągnąć prawdziwy sukces w roli lidera.

02

Zwiększ zaangażowanie członków zespołu prowadząc regularne spotkania 1 na 1; staraj się lepiej zrozumieć, jakie mają wyzwania i pomagaj im samodzielnie rozwiązywać problemy.

03

Określ konkretne cele i wyniki, jakich oczekujesz od zespołu; deleguj zadania w taki sposób, aby ludzie mogli brać za nie odpowiedzialność i zapewnij im odpowiednie wsparcie.

04

Przekazuj informację zwrotną w sposób, który rozwija pewność siebie i kompetencje członków zespołu; poprawiaj swoje wyniki, prosząc o informacje zwrotne od innych.

05

Ustal działania, które ułatwią i przyspieszą przechodzenie zespołu przez zmiany oraz pomogą w osiągnięciu lepszych wyników.

06

Stosuj planowanie tygodniowe, aby skupić się na najważniejszych priorytetach i zwiększ swoją skuteczność w roli lidera, dzięki wykorzystaniu 5 źródeł energii.

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami