Praktyka 5: Przeprowadź swój zespół przez zmianę

Zmień niepewność w okazję.

Wielcy liderzy muszą przewodzić zmianom, niezależnie od tego, czy ich źródłem są decyzje centrali firmy, zalecenia zewnętrznych konsultantów, oczekiwania klientów, zawirowania gospodarcze czy działania konkurencji. Dla lidera pierwszej linii większość zmian, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć, będzie pomysłem kogoś innego.

Większość liderów potrafi osiągać sukcesy w sprzyjających okolicznościach, ale prawdziwy charakter lidera ujawnia się w czasach niepewności. Kiedy na ich drodze pojawiają się zmiany (a pojawią się), jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych testów ich zdolności przywódczych. Liderzy, którzy wykazują się cierpliwością, wytrzymałością, stabilnością emocjonalną, odpornością i pewnością siebie, są wyjątkowo cenni dla organizacji i swojego zespołu.

Aby skutecznie prowadzić zespół przez zmiany, liderzy muszą zmienić swój sposób myślenia z „kontroluję zmianę i chronię przed nią mój zespół” na „dążę do mistrzostwa we wprowadzaniu zmian wraz z moim zespołem”.

Model zmiany według FranklinCovey

Efekty zmiany są często nieprzewidywalne, podobnie jak reakcje większości ludzi. Model zmiany według FranklinCovey jest narzędziem, które pomaga łatwiej i sprawniej przejść przez cztery strefy każdej zmiany.

Zastosowanie modelu zmiany

Model zmiany wprowadza logikę i przewidywalność do tego, co może wydawać się zupełnie chaotycznym procesem. Jest to narzędzie diagnostyczne pozwalające określić najlepszy sposób reagowania przez zespół i lidera na zachodzące zmiany. Pomaga też wszystkim pokonać najtrudniejsze etapy zmiany, pozyskać akceptację zespołu, jego zaangażowanie i odpowiedzialność oraz osiągnąć nowy poziom innowacyjności.

Zmiana wydaje się być chaotycznym i nieuporządkowanym procesem, ale może zostać dużo lepiej przyjęta dzięki świadomości czterech stref zmiany, zwłaszcza jeśli liderzy pomogą zespołowi przejść przez nie szybko i sprawnie. Liderzy mogą również wykorzystać ten model do oceny tego, na jakim etapie zmiany znajduje się w danym momencie każdy członek zespołu. Każdy z nas reaguje na zmiany w inny sposób i w innym tempie. Ale kiedy lider może powiedzieć: „Marcin jest w strefie 3, ale Kasia nadal tkwi w strefie 2”, to może podejść do każdego pracownika indywidualnie.

Skuteczni liderzy pomagają członkom swojego zespołu przejść do strefy 4, tak szybko i sprawnie, jak to możliwe. Przygotowanie się do zmiany w strefie 1 i zarządzanie emocjami w strefie 2 i 3, pomaga im sprawić, że krzywa zmiany w ich zespole jest krótka i płytka.

Uwaga: zarządzanie zmianą jest przedmiotem intensywnych badań i analiz z zakresu rozwoju organizacji. Celowo stworzyliśmy prosty, czytelny i łatwy do zastosowania model, aby pomóc liderom w efektywnym zarządzaniu emocjonalnymi aspektami zmiany.

Quote PNG

Ludzie nie opierają się zmianom; opierają się raczej temu, by to ich zmieniać

— Peter Senge

Bezpłatny poradnik

Najważniejsze wskazówki dla liderów pierwszej linii

Kierowanie zespołem wymaga innych umiejętności niż praca samodzielnego pracownika.

Zapisz się na demo

Każdy zasługuje na świetnego menedżera

Poznaj sprawdzone metody, dzięki którym stworzysz wydajny zespół.

6 kluczowych praktyk w zarządzaniu zespołem™

01

Kierowanie zespołem wymaga innego podejścia i sposobu myślenia niż praca samodzielnego pracownika. Przeanalizuj najważniejsze różnice i zmień swoje podejście, co pozwoli Ci osiągnąć prawdziwy sukces w roli lidera.

02

Zwiększ zaangażowanie członków zespołu prowadząc regularne spotkania 1 na 1; staraj się lepiej zrozumieć, jakie mają wyzwania i pomagaj im samodzielnie rozwiązywać problemy.

03

Określ konkretne cele i wyniki, jakich oczekujesz od zespołu; deleguj zadania w taki sposób, aby ludzie mogli brać za nie odpowiedzialność i zapewnij im odpowiednie wsparcie.

04

Przekazuj informację zwrotną w sposób, który rozwija pewność siebie i kompetencje członków zespołu; poprawiaj swoje wyniki, prosząc o informacje zwrotne od innych.

05

Ustal działania, które ułatwią i przyspieszą przechodzenie zespołu przez zmiany oraz pomogą w osiągnięciu lepszych wyników.

06

Stosuj planowanie tygodniowe, aby skupić się na najważniejszych priorytetach i zwiększ swoją skuteczność w roli lidera, dzięki wykorzystaniu 5 źródeł energii.

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami