Nawyk 1: Bądź proaktywny®

Nawyk osobistej odpowiedzialności

Nawyk 1: Bądź proaktywny, polega na braniu odpowiedzialności za swoje życie. Proaktywni ludzie są świadomi tego, że „odpowiadają za swoje reakcje”. Nie winią za swoje zachowanie okoliczności i uwarunkowań. Wiedzą, że mogą wybrać swoją reakcję. Z drugiej strony, osoby reaktywne działają często pod wpływem czynników zewnętrznych. Znajdują zewnętrzne przyczyny, które mogą winić za swoje zachowania. Jeśli pogoda jest ładna, czują się dobrze. Jeśli jest brzydko, wpływa to negatywnie na ich postawę i wyniki, a oni obwiniają za to pogodę.

Wszystkie te zewnętrzne czynniki są bodźcami, na które reagujemy. Pomiędzy bodźcem a reakcją leży nasza najważniejsza zdolność – wolność wyboru naszej reakcji. Jeden z najistotniejszych wyborów dotyczy tego, co mówimy i w jaki sposób to mówimy. Nasz język w dużej mierze odzwierciedla to, jak postrzegamy samych siebie.

Osoba proaktywna używa języka proaktywnego – mogę, będę, wolę, itp. Język osoby reaktywnej, to: nie mogę, muszę, gdyby tylko… Osoby reaktywne wierzą, że nie są odpowiedzialne za to, co mówią i robią – po prostu nie mają innego wyboru.

Ludzie proaktywni skupiają swoje wysiłki na swoim Kręgu wpływu®. Pracują nad rzeczami, z którymi mogą coś zrobić: poprawa zdrowia, relacje z dziećmi lub rozwiązanie problemu w pracy.

Ludzie reaktywni skupiają swoje wysiłki na Kręgu troski™ – rzeczach, które ich niepokoją, a na które mają niewielki lub żaden wpływ: dług publiczny, terroryzm czy pogoda. Świadomość tego, na co poświęcamy naszą energię, jest niezwykle ważnym elementem rozwijania proaktywności.

Wolność wyboru reakcji

Osoby proaktywne skupiają swój czas i energię na rzeczach, na które mają wpływ, zamiast impulsywnie reagować lub zamartwiać się kwestiami, nad którymi mają niewielką lub żadną kontrolę. Problemy, wyzwania i możliwości, które napotykamy, należą do jednego z dwóch obszarów – kręgu troski lub kręgu wpływu.

Quote PNG

„Nie jestem wytworem okoliczności, jestem konsekwencją moich decyzji”.

— Dr. Stephen R. Covey

Krąg wpływu

Bezpłatny poradnik

Jak skuteczni liderzy osiągają wyniki: 7 sposobów na bycie bardziej proaktywnym

Dowiedz się, jak podejmowanie inicjatywy poprzez drobne, ukierunkowane działania, może pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów odnoszących się do zespołu, kariery i życia.

Zapisz się na demo

Rozwijaj inteligencję społeczno-emocjonalną swoich pracowników

Dowiedz się, jak inspirujące lekcje doskonalenia osobistego, zawarte w książce „7 nawyków”, mogą pomóc w zmianie zachowań Twoich pracowników.

7 nawyków skutecznego działania

01
Nawyk 1: Bądź proaktywny®

Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować i na co masz wpływ, a nie na tym, co jest poza Twoją kontrolą i wpływem.

02

Określ, co chcesz osiągnąć, jakie są kryteria sukcesu i jak to osiągniesz.

03

Ustalaj priorytety i osiągaj najważniejsze cele, zamiast ciągle reagować na pilne sprawy.

04

Współpracuj efektywniej, budując relacje oparte na wysokim poziomie wzajemnego zaufania.

05

Wywieraj wpływ na innych, dzięki lepszemu zrozumieniu ich potrzeb i punktu widzenia.

06

Szukaj innowacyjnych rozwiązań, które biorą pod uwagę odmienne perspektywy i potrzeby wszystkich zainteresowanych.

07

Zwiększ swoją motywację, poziom energii i popraw równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, inwestując czas w regularną samoodnowę.

Zapraszamy do współpracy. Poproś o przesłanie prezentacji.

Skontaktuj się z nami