Nawyk osobistej wizji
Nawyk 2: Zaczynaj z wizją końca, opiera się na wyobraźni – zdolności do wyobrażenia sobie tego, czego nie możesz obecnie zobaczyć na własne oczy. Podstawą tego nawyku jest zasada, że wszystkie rzeczy są tworzone dwa razy. Pierwszy etap tworzenia, to etap umysłowy, po którym następuje drugi etap – fizycznego tworzenia; tak jak budynek, który powstaje na podstawie projektu.
Jeśli nie podejmiesz świadomego wysiłku, aby określić, kim jesteś i czego chcesz w życiu, to pozwalasz innym ludziom i okolicznościom kształtować Twoje życie i samego siebie. Chodzi o to, by biorąc pod uwagę swoją wyjątkową osobowość, zdefiniować swoje osobiste, moralne i społeczne zasady, które pomogą Ci wyrazić siebie, zrealizować się, oraz przeżyć szczęśliwie życie.
Jednym z najlepszych sposobów na wykorzystanie 2. nawyku w swoim życiu jest stworzenie osobistej deklaracji misji. Określa ona to, kim chcesz być i co chcesz robić. To Twój plan odniesienia życiowego sukcesu. Jest deklaracją tego, kim jesteś, jakie są Twoje cele oraz stanowi pomost łączący Twoje pomysły z realnym światem. Twoja deklaracja misji sprawia, że przyjmujesz rolę lidera we własnym życiu. Tworzysz swoje przeznaczenie i kształtujesz przyszłość, którą sobie wyobrażasz.
Określenie efektu końcowego
Zaczynanie z wizją końca oznacza rozpoczynanie każdego dnia, zadania lub projektu z jasną wizją kierunku i celu, a następnie podejmowanie proaktywnych działań, aby zrealizować swoje plany.
„Ludzie pracują ciężej niż kiedykolwiek, ale ponieważ brakuje im konkretnych celów i wizji, nie osiągają zbyt wiele. W gruncie rzeczy sprawiają wrażenie, jakby z całych sił pchali linę”.
80 urodziny
Bezpłatny poradnik
Jak skuteczni liderzy osiągają wyniki: 7 sposobów na bycie bardziej proaktywnym
Dowiedz się, jak podejmowanie inicjatywy poprzez drobne, ukierunkowane działania, może pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów odnoszących się do zespołu, kariery i życia.
Zapisz się na demo
Rozwijaj inteligencję społeczno-emocjonalną swoich pracowników
Dowiedz się, jak inspirujące lekcje doskonalenia osobistego, zawarte w książce „7 nawyków”, mogą pomóc w zmianie zachowań Twoich pracowników.
7 nawyków skutecznego działania
Skoncentruj się na tym, co możesz kontrolować i na co masz wpływ, a nie na tym, co jest poza Twoją kontrolą i wpływem.
Określ, co chcesz osiągnąć, jakie są kryteria sukcesu i jak to osiągniesz.
Ustalaj priorytety i osiągaj najważniejsze cele, zamiast ciągle reagować na pilne sprawy.
Współpracuj efektywniej, budując relacje oparte na wysokim poziomie wzajemnego zaufania.
Wywieraj wpływ na innych, dzięki lepszemu zrozumieniu ich potrzeb i punktu widzenia.
Szukaj innowacyjnych rozwiązań, które biorą pod uwagę odmienne perspektywy i potrzeby wszystkich zainteresowanych.
Zwiększ swoją motywację, poziom energii i popraw równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, inwestując czas w regularną samoodnowę.